Uwaga:
Dane archiwalne. Produkt "Kocioł wodny KD" został wycofany z programu produkcji. Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt z działem sprzedaży.

 

Kocioł KD to nowoczesny, wielopaliwowy kocioł ciepłowniczy na paliwo stałe przeznaczony do centralnych ogrzewań domków jednorodzinnych, garaży itp. Urządzenie charakteryzuje możliwość pracy w trybie spalania dolnego lub górnego w zależności od ustawienia przesłon. Kocioł produkowany jest w wariantach KD-10 i KD-14 o mocach odpowiednio 10 i 14 [kW]. Kocioł wyposażony jest w mikroprocesorowy regulator przeznaczony do utrzymania zadanej temperatury wody poprzez sterowanie pracą dmuchawy i pompy obiegowej.

 

buDOWA KOTŁA TYPU KD

 

Dlaczego kocioł Z.M. Hamech?

 • Z.M Hamech to producent zwieloletnim doświadczeniem w produkcji urządzeń energetycznych
 • możliwość dolnego bądź górnego spalania w zależności od zastosowanego paliwa
 • segmentowe ruszta żeliwne z możliwością wymiany pojedynczych segmentów
 • komora spalania, o kształciezapobiegającym zawieszaniu paliwa
 • obszerny popielnik, bezproblemowe usuwanie popiołu
 • brak trudno dostępnych miejscw połączeniu z dużą pokrywązapewniają łatwy dostęp podczas okresowego czyszczenia kotła
 • kompaktowa budowa, np. gabaryty kotła 14[kW] to 435x955x975[mm]
 • duża masa, jednocześnie grubość blach i trwałość kotła
 • dopalanie spalin z wykorzystaniem wkładu ceramicznego i powietrza wtórnego
 • zminimalizowana ilość spoinpoprzez wykorzystanie operacji gięcia na nowoczesnej prasie krawędziowej
 • wsparcie inżynierów działu technicznego Z.M. Hamech
  
  

Kocioł typu KD jest urządzeniem konstrukcji stalowej, gięto spawanej. Wszystkie elementy korpusu kotła, mające kontakt z płomieniem wykonane są ze specjalnej stali jakościowej, przeznaczonej do pracy w podwyższonej temperaturze. Korpus kotła KD posiada dużą masę co przekłada się jednoznacznie na grubość zastosowanych blach, a tym samym na trwałość urządzenia. Od strony płomieniowej grubość blach wynosi 6 mm, a od strony zewnętrznej płaszcz wykonany jest z blach o grubości 4 mm. Kształt komory kotła KD zaprojektowano tak, aby zapobiegał zawieszaniu wsadu. W celu ograniczenia strat ciepła korpus kotła posiada izolację cieplną wykonaną z wełny mineralnej obszytej blachą podwójnie zabezpieczoną antykorozyjnie poprzez cynkowanie i lakierowanie.

Konstrukcję kotła typu KD charakteryzuje kompaktowa budowa, np. wymiary gabarytowe kotła o mocy 14 [kW] to 435x955x975 [mm].

Drzwiczki zasypowe i rusztowo-popielnikowe wykonane są z grubej blachy, uszczelnione sznurem bezazbestowym. Uchwyty wykonane są z materiałów, które chronią obsługującego przed oparzeniem.

Ruszt paleniska wykonano z wymiennych, sztabkowych rusztowin żeliwnych. Ruszt żeliwny pozwala utrzymać stałą grubość żaru co zapewnia wysoką i stałą wydajność cieplną kotła. W ramce drzwiczek dolnych umieszczony jest ruszt pionowy, zabezpieczający przed wypadaniem rozżarzonego paliwa po otwarciu drzwiczek.

Kocioł KD wyposażony jest w przepustnicę powietrza, umożliwiającą regulację powietrza w przypadku pracy kotła z wyłączoną dmuchawą (sterowaniem). Wewnątrz króćca wylotu spalin kotła KD zainstalowano przepustnicę umożliwiającą regulację ciągu kominowego.

Wysoką sprawność kotła uzyskano m.in. dzięki zastosowaniu ceramicznych wkładek do których doprowadzone jest dodatkowe powietrze wtórne. W komorze z wkładem ceramicznym temperatura sięga powyżej 900°C w wyniku czego zostają dodatkowo dopalone gazy, które oddają ciepło w części wymiennikowej. Wkładki ceramiczne wykonane są z typowej cegły szamotowej co zapewnia bezproblemowe zaopatrzenie i wymianę w przypadku zużycia. Kocioł KD może pracować również bez wkładu ceramicznego.

Każdy kocioł Z.M Hamech posiada konstrukcję o zminimalizowanej ilości spoin poprzez wykorzystanie zaawansowanych operacji gięcia na nowoczesnej prasie krawędziowej.

 

Kocioł KD - schemat

1. Drzwiczki zasypowe 2. Drzwiczki rusztowo-popielnikowe 3. Przepustnica powietrza 4. Wentylator nadmuchowy 5. Króciec powrotu 6. Króciec zasilania 7. Pokrywa komory zasilania 8. Wylot spalin 9. Gniazdo czujnika temperatury 10. Gniazdo zabezpieczenia termicznego 11. Pokrywa wyczystki popielnika 12. Dźwignia krótkiego obiegu spalin 13. Dźwignia spalania: dolnego, górnego 14. Króciec spustowy 15. Dźwignia klapy kominowej 16. Dźwignia regulacji powietrza 17. Sterownik 18. Zasobnik paliwa 19. Ruszt 20. Komora spalania 21. Płaszcz izolacyjny 22. Wkładka szamotowa 23. Komora wymiennika 24. Przesłona krótkiego obiegu spalin 25. Przesłona spalania: dolnego, górnego

 

 

SPALANIE DOLNE, GÓRNE, ROZPALANIE - TRYB PRACY KOTŁA KD

 

Kocioł standardowo wyposażony jest w mikroprocesorowy regulator i dmuchawę tj. elementy przeznaczone do automatycznego sterowania pracą kotła. Regulator instalowany jest poza kotłem np. na ścianie w pomieszczeniu kotłowni

Kocioł KD - tryb pracy

Spalanie dolne

Jest to optymalny, ekonomiczny proces palenia prowadzony z maksymalna sprawnością kotła KD. W trybie pracy spalania dolnego występuje proces dopalania spalin z wykorzystaniem rozgrzanych wkładek ceramicznych i powietrza wtórnego. Spalana jest sukcesywnie dolna część wsadu paliwa. Jest to najbardziej stabilny i zalecany sposób palenia, jednakże wymaga paliwa o odpowiednich parametrach np. suchego, sezonowanego drewna kawałkowego.
Ustawienie przesłon kotła: zamknięte obie przesłony

Spalanie górne

Spalanie górne jest to spalanie tradycyjne. Proces spalania prowadzony jest mniej optymalnie, z mniejszą sprawnością, ale pozwala na spalanie paliwa o znacznie gorszych parametrach. Spalanie występuje praktycznie w całym przekroju wsadu paliwa.
Ustawienie przesłon kotła: otwarta przesłona spalania dolnego / górnego (poz. 25) i zamknięta przesłona krótkiego obiegu (poz. 24)

Rozpalanie

Tak zwany tryb krótkiego obiegu spalin. Tryb pracy przeznaczony wyłącznie do rozpalania kotła. Z obiegu spalin wyłączona zostaje praktycznie cała powierzchnia wymiennika ciepła co pozwala na szybsze rozgrzanie komory spalania
Ustawienie przesłon kotła: otwarte obie przesłony

 

 

AUTOMATYCZNE STEROWANIE PRACĄ KOTŁA

 

Kocioł standardowo wyposażony jest w mikroprocesorowy regulator i dmuchawę tj. elementy przeznaczone do automatycznego sterowania pracą kotła. Regulator instalowany jest poza kotłem np. na ścianie w pomieszczeniu kotłowni

Regulator kotła KD

Regulator kotła KD

Regulator stabilizuje temperaturę kotła za pomocą płynnej regulacji dmuchawy, wykonuje przedmuchy kotła (w celu usunięcia nadmiaru gazów powstałych w procesie spalania) i zabezpiecza instalację C.O. przed zagotowaniem.

Urządzenie wyposażone jest w algorytmy regulacji pozwalające na oszczędności paliwa. Regulator posiada możliwość programowania:

 • przedmuchów,
 • maksymalnych i minimalnych obrotów dmuchawy,
 • temperaturę załączenia pompy obiegowej,
 • temperaturę wyłączenia regulatora

Specjalny tryb serwisowy umożliwia między innymi dokładne zaprogramowanie charakterystyki wentylatora i zakresu regulacji dynamicznej

Regulator wyposażony jest w dodatkowe gniazdo do podłączenia zdalnego panelu sterującego. Regulator posiada niezależne, dodatkowe zabezpieczenie termiczne, które odcina obwód wentylatora, gdy temperatura kotła przekroczy 90°C

Szczegółowe informację dotyczące sterownika można uzyskać na stronie internetowej producenta regulatora YETI

 

 

GALERIA ZDJĘĆ KOTŁA KD

 
Dane techniczne kotłów typu KDJedn.KD-10KD-14 
Nominalna moc urządzenia kW 10 14
Dopuszczalne ciśnienie robocze bar 1 1
Paliwo   drewno o max. wilgotności 20%
Zakres mocy kW 4-10 5-14
Sprawność % 80 80
Paliwo zastępcze   szczapy, wióry, brykiety, ścinki drewna
Wymagany ciąg kominowy Pa > 22
Zakres ustawienia temperatury °C 40-90
Masa urządzenia kg 202 263
Wysokość A mm 870 975
Wysokość wyjścia wody B mm 790 900
Wysokość powrotu C mm 90 90
Wysokość zaworu spustowego D mm 50 50
Wysokość czopucha E mm 665 745
Szerokość F mm 400 435
Głębokość H mm 925 955
Średnica czopucha J mm Φ140
Średnica króćca wyjścia G/mm 1" / DN 25
Średnica króćca powrotu G/mm 1" / DN 25
Średnica króćca spustowego G 1/4"
Pojemność wodna kotła l 43 54
Temperatura spalin przy mocy nominalnej °C 220
Temperatura spalin przy mocy minimalnej °C 155 150
Wymiar otworu drzwiczek zasypowych mm 245x280 260x280
Natężenie hałasu dB 48,7
Pobór energii elektrycznej W 80 140
Napięcie / częstotliwość V/Hz 230 / 50
Kocioł KD - oznaczenie wymiarów
  

Zapytaj o ten produkt

Imię i nazwisko / Firma*
E-mail
Telefon
Preferowany sposób kontaktu
Telefon E-mail Fax
Dodatkowe informacje (typ, wielkość, moc itp.):
* - Pole obowiązkowe

Aktualności

Kolejne uruchomienie kompleksu suszarniczo – energetycznego.

Zakłady Maszynowe Hamech Sp. z o.o. uruchomiły w miesiącu maju kompleks suszarniczo – energetyczny w firmie „For Nature Solution”.


Wesołych Świąt Wielkanocnych!


Wesołych Świąt


NAGRODA I STOPNIA - BUDOWA ROKU PODKARPACIA 2018


Sprawdź nasze referencje