Suszarnia typu DQKR-2 jest suszarnią komorową przeznaczoną do suszenia tarcicy i prefabrykatów z drewna iglastego i liściastego. Pojemność komory w zależności od typu suszarni wynosi 23-114 m3. Konstrukcja suszarni jest segmentowa, przelotowa, bez stropu pozornego. Komora przedzielona jest zespołem grzewczo-wentylacyjnym. Cechą charakterystyczną suszarni DQKR-2 jest rewersyjna cyrkulacja powietrza.

Suszenie w podstawowej wersji suszarni odbywa się w trybie sterowania ręcznego, tzn. wszystkie elementy wykonawcze odpowiedzialne za wytworzenie i utrzymanie odpowiednich parametrów atmosfery w komorze są przesterowywane ręcznie przez obsługę suszarni. Możliwe jest także wyposażenie w urządzenia do prowadzenia procesu w cyklu automatycznym, tzn. wszystkie parametry niezbędne w procesie suszenia są ustawiane i utrzymywane automatycznie zgodnie z zadanym programem.

Suszarnia DQKR-2, przekrój poprzeczny, cyrkulacja powietrza

Suszarnia do drewna DQKR-2: przekrój poprzeczny, rewersyjna cyrkulacja powietrza

 Budowa suszarni DQKR-2

Suszarnia jest typu komorowego o budowie modułowej pozwalającej na rozbudowę. Wymiary gabarytowe jednego modułu suszarni wynoszą:

 • szerokość: 4650 [mm]
 • wysokość: 2870 [mm]
 • długość: 1480 [mm]

Do każdego segmentu przyporządkowany jest oddzielny zespół grzewczo-wentylacyjny. Instalacja grzewcza suszarni może być zasilana parą lub gorącą wodą w zależności od wersji wykonania. Zalecane jest stosowanie wielokrotności od 2 do 12 modułów.

Suszarnia przystosowana jest do pracy cyklicznej. Posiada konstrukcję wolnostojącą na płytach fundamentowych. Może być ustawiona zarówno w pomieszczeniach zamkniętych jak i na tzw. ”wolnym powietrzu”. Komora w wersji standardowej z obu stron posiada drzwi załadowcze, co czyni ją przelotową.

Suszarnia DQKR-2, budowa, przekrój poprzeczny

Schemat budowy suszarni do drewna DQKR-2: 1. Obudowa, 2. Szkielet, 3. Zespół wentylacyjny, 4. Instalacja grzewcza, 5. Instalacja nawilżająca, 6. Psychrometr, 7. Zespół kominków, 8. Kierownica

Komorę suszarni stanowi obudowa (poz. 1) i szkielet (poz. 2): zbudowana jest z materiałów aluminiowych, stali kwasoodpornych i nierdzewnych. Konstrukcję nośną stanowi szkielet obudowany płytami izolacyjnymi. Szkielet tworzą ramy (wręgi) nośne ustawione na podwalinach wykonanych z ceownika stalowego. Obudowa jest wykonana z kaset o grubości 80mm posiadających rdzeń ze sztywnej pianki poliuretanowej i okładziny z blachy aluminiowej. Komora z obu stron jest zakończona drzwiami rozwieranymi, co czyni ją przelotową. Drzwi wykonane są również w technologii płyty warstwowej z rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej.

Zespół wentylacyjny suszarni (poz. 3) jest elementem wytwarzającym odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz komory. W skład zespołu wchodzi wentylator z odpowiednią obudową oraz przesłony i kierownice. Wentylator jest typu osiowego rewersyjnego. Składa się z wirnika wykonanego z piasty i łopatek, będących odlewami aluminiowymi, obudowy dostosowanej do modułowości suszarni oraz silnika o mocy dostosowanego do pracy w warunkach do 100% wilgotności powietrza i temperatury do 100°C. Zespół kierownic (poz. 8) i przesłon służy do wytworzenia właściwego przepływu powietrza przez suszony materiał. Budowa wentylatora pozwala na pracę rewersyjną z jednakową wydajnością niezależnie od kierunku przepływu.

Instalacja grzewcza suszarni (poz. 4) służy do uzyskania i utrzymania w komorze odpowiedniej dla procesu suszenia temperatury. W skład zespołu wchodzą grzejniki, rury zasilające, powrotne i zawory. Grzejniki posiadają konstrukcję dwurzędową. Wykonane są z rur bimetalicznych o dużej efektywności energetycznej.

Instalacja nawilżająca (poz. 5) służy do podwyższania wilgotności powietrza w suszarni zgodnie z potrzebami procesu suszenia. Główne elementy to rozpylacze, rury zasilające i zespół filtrowo-odcinający. Zadaniem rozpylaczy jest wytwarzanie mgły wodnej. Instalacja jest zbudowana na elementach z materiałów miedzianych lub pochodnych w systemie lutowanym.

Psychrometr (poz. 6) służy do określania wilgotności powietrza w komorze. W jego skład wchodzą dwa czujniki temperatury (tzw. ”suchy” i „mokry”), zbiornik wody i knot zakładany na "mokry" czujnik temperatury. Zbiornik wody jest dwuczęściowy tj. wewnętrzny do zanurzania knota i zewnętrzny do uzupełniania i utrzymywania odpowiedniego poziomu wody w trakcie pracy suszarni. Wilgotność powietrza określana jest na podstawie różnicy temperatur, termometru „suchego” i „mokrego” i tabeli psychrometrycznej.

Kominki nawiewno – wywiewne (poz. 7) służą do regulacji wilgotności powietrza w komorze suszarni. Przy ich pomocy odbywa się usuwanie wilgotnego powietrza z suszarni i dostarczanie „suchego” powietrza z atmosfery.

 

 Dlaczego suszarnia DQKR-2 Z.M. Hamech?

 • sprawdzona konstrukcja, kilkaset suszarń DQKR pracujących w kraju i poza granicami m.in. Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Białoruś
 • izolacja na bazie pianki poliuretanowej pozwala na znaczne oszczędności energii, zwiększa stabilność procesu suszenia i umożliwia suszenie w niskich temperaturach otoczenia
 • tunelowa, przelotowa konstrukcja suszarni, możliwość suszenia długich elementów
 • certyfikat GOST-R potwierdzający zgodność produktu z wymogami określonymi przez standardy Federacji Rosyjskiej
 • konstrukcja z aluminium, stali kwasoodpornej i nierdzewnej
 • wydajny, sprawdzony i zweryfikowany w praktyce układ wentylacyjny suszarni
 • krótki przedmuch, szybszy czas suszenia, rewers nie powoduje wydłużenia czasu suszenia
 • budowa kasetowa, łatwość montażu, demontażu i odsprzedaży na rynku wtórnym
 • niska wrażliwość ścian poszycia na uszkodzenia mechaniczne, które zdarzają się podczas załadunku i rozładunku suszarni (poszycia z wełny absorbują wilgoć dostającą się przez uszkodzone poszycie)
 • wyposażenie i gwarancja od jednego producenta, produkujemy także urządzenia grzewcze, zbiorniki, wybieraki i przenośniki trocin, wyposażenie technologiczne kotłowni i instalację odprowadzenia spalin
 • wsparcie inżynierów działu technicznego Z.M. Hamech

Dane techniczne

Wybierz model

Suszarnia do drewna
DQKR 2/2
Wymiary zewnętrzne
(1)
Długość (C)
3200
mm
Wysokość (B)
2870
mm
Szerokość (A)
4650
mm
Wymiary przestrzeni załadowczej
Długość (F)
3040
mm
Wysokość (E)
2740
mm
Szerokość (D)
2x1400
mm
Jednorazowy załadunek
(2)
tarcica gr. 25mm
7.5
m3
tarcica gr. 50mm
10
m3
Pobór mocy elektrycznej
1.9
kW
Pobór mocy cieplnej
36
kW
1. Wymiar określony po obrysie ścian
2. Przekładka 25 [mm]

Zapytaj o ten produkt

Imię i nazwisko / Firma*
E-mail
Telefon
Preferowany sposób kontaktu
Telefon E-mail Fax
Dodatkowe informacje (typ, wielkość, moc itp.):
* - Pole obowiązkowe