Ściana wyciągowa sucha typu SWS jest urządzeniem wentylującym obszar stanowiska roboczego natrysku oraz wychwytującym mgłę powstającą przy malowaniu natryskowym przedmiotów. Przeznaczona jest do pracy w malarniach, do przetłaczania zanieczyszczonego powietrza parami lub gazami tworzącymi z powietrzem mieszaniny wybuchowe zaliczanymi do grupy wybuchowości II A i klasy temperaturowej T4 np. benzyna do lakierów, ksylen, toluen i alkohol metylowy itp.
Większość materiałów stosowanych w przemyśle meblarskim posiada charakter toksyczny, jest łatwo palna, a rozpuszczalniki i rozcieńczalniki należą do materiałów tworzących w określonych warunkach mieszaniny wybuchowe.
Ściana wyciągowa może być wykorzystana m.in. do natryskowego wykańczania mebli, galanterii drewnianej lub innych wyrobów z drewna.
W zależności od sposobu usytuowania i wykorzystania ściany wyciągowej, elementy do wykańczania mogą być składane na stole , ruszcie, przenośniku. Ściana jest przystosowana zarówno do lokalizacji w liniach produkcyjnych jak i jako oddzielne stanowisko.

Budowa i zasada działania

Ściana wyciągowa SWS wykonana jest z blach ocynkowanych odpowiednio profilowanych i łączonych ze sobą poprzez skręcanie śrubami. Miejsca łączenia kształtek blaszanych wypełnione są uszczelniaczem silikonowym.

Filtr kartonowy FCP-1000 Filtr kartonowy FCP-1000

Główne zespoły ściany wyciągowej to komora, układ filtracyjny oraz instalacja elektryczna.
Na przodzie komory znajdują się ramy mocujące filtry. Na górze komory usytuowane są przyłącza wentylatorów.
W skład układu filtracyjnego wchodzą filtry kartonowe oraz wentylatory wyciągowe. Wentylatory służą do zasysania powietrza zanieczyszczonego z miejsca natryskiwania, przez filtry i unoszenia oczyszczonego powietrza do atmosfery
Instalacja elektryczna składa się z rozdzielni elektrycznej, kasety sterowniczej, silników wentylatorów i przewodów elektrycznych. Rozdzielnia elektryczna instalowana jest w pomieszczeniu niezagrożonym wybuchem. Zainstalowane na ścianie wyciągowej silniki elektryczne i kaseta sterownicza posiadają wykonanie przeciwwybuchowe.

Zasysane przez wentylatory powietrze przechodzi przez perforowane filtry kartonowe, które działają na zasadzie rozdziału bezwładnościowego. Budowa filtru powoduje, że zanieczyszczone powietrze kilkakrotnie zmienia kierunek ruchu co sprawia, że cząsteczki cięższe od powietrza przylegają do ścianek filtra, a strumień powietrza bez przeszkód przemieszcza się dalej.
Dzięki swojej harmonijkowej budowie filtr spełnia swoje zadanie, aż do momentu prawie całkowitego nasycenia. Jego efektywność wzrasta wraz z nasyceniem. W zależności od stosownych środków malarskich lub innych natryskiwanych środków wydajność może osiągnąć 98%. Pojemność zatrzymywania wynosi ponad 15 [kg/m2].
W przeciwieństwie do włóknin syntetycznych, które wraz z rosnącym nasyceniem tracą swoją efektywność, wymiana filtra kartonowego następuje po jego całkowitym nasyceniu. Trwałość filtrów kartonowych jest wielokrotnie dłuższa od innych rodzajów filtrów. Filtry kartonowe można stosować do filtracji farb, klejów, lakierów, poliestrów, pokostów, proszków, pyłów (węgla, drewna) itp.
W ścianie wyciągowej suchej stosowany jest filtr typu FCP 1000 (optymalna sprawność 25 fałd na metr długości powierzchni filtracyjnej). Produkt ten odpowiada normie PN-EN779 oraz zgodny jest z Europejskimi Dyrektywami (CE).

 

OBAC Ściana wyciągowa sucha typu SWS spełnia wymagania dyrektywy przeciwwybuchowej 94/9/WE (ATEX). Wyrób został przebadany przez Ośrodek Badań, Atestacji i Certyfikacji Sp z o. o., Gliwice. Posiada certyfikat badania typu WE nr OBAC 05 ATEX 120

 

 

Cechaj/mSWS-2SWS-2,5SWS-3SWS-3,5
Długość: [mm] 2100 2600 3100 3600
Szerokość: 1305
Wysokość (z wentylatorem): 3200
Powierzchnia ssana 2000x2000 2000x2500 2000x3000 2000x3500
Ilość wentylatorów [szt] 1 1 2 2
Typ wentylatora   wentylator promieniowy przeciwwybuchowy SWM-500/Ex
Moc zainstalowana [kW] 2,2 2,2 4,4 4,4
Masa [kg] 395 435 600 630

 

 

Galeria zdjęć

Do pobrania


Pliki do pobrania

Zapytaj o ten produkt

Imię i nazwisko / Firma*
E-mail
Telefon
Preferowany sposób kontaktu
Telefon E-mail Fax
Dodatkowe informacje (typ, wielkość, moc itp.):
* - Pole obowiązkowe